Dünyanın En Çılgın Ve Eğlenceli Tenisçisi : Mansour Bahrami

Tenis dünyasına aşina olanlar onu belki de önceden beri bilirler. Ama çoğumuz Mansour Bahrami’yi Facebook’ta bir dönem çok paylaşılan Boris Becker’e karşı maç videosu sayesinde tanıdık. Hatta çoğumuz ismini bile öğrenemedik, ama bir dünya şampiyonuna bu kadar rahat kafa tutuşu ve maç sırasındaki dalga geçercesine oyun anlayışı hepimizi en azından birkaç dakika boyunca güldürdü.

Bacak arası vuruşları, sahte servisleri, avına ilerleyen kaplan sinsiliğinde pozisyon alışı, pala bıyığıyla hepimize kendini tanıtan Mansour Bahrami, aslında buralara gelebilmek ve bize bu eğlenceyi sunabilmek için düşündüğümüzden çok daha fazlasına katlanmak zorunda kalmış. Biz belki onu “Boris’i madara eden adam” olarak bir videodan hatırlayacağız, ismini bile öğrenmeyeceğiz ama o Tenis dünyasına tüm bakışı değiştiren, tenisin elitist ve zenginlere has bir spor olduğu düşüncesini söküp atan kişi.

1956 doğumlu İranlı Mansour Bahrami, tenisle henüz çocukluk yıllarında tanışmış, ama oynamak için uzun süre beklemesi gerekmiş. Fakir bir aileden gelen İranlı tenisçi çocukluğunda para kazanmak için bir tenis tesisinde top toplayıcılık yaparken bu sporla ilk temasını kurmuş ve hemen tenise bağlanmış. Tabii zengin sporu olan tenise hele dönemin zor şartları altındaki İran gibi bir ülkede başlaması da pek mümkün olmamış. Kendisi çocukluğunda çalıştığı tesiste gizli gizli kendi kendine ve duvara karşı oynamaya çalışırken defalarca yakalandığını ve dayak yediğini, tenis raketi almaya parası yetmediği için süpürge parçalarından raket yaptığını anlatır.

Yine de onca cezaya rağmen tutkusundan bir türlü vazgeçirilemeyince boş sahalarda oynamasına izin verilmiş. O da yeteneğini sıkı çalışmayla birleştirip bu fırsatı sonuna kadar kullanmış, öyle ki sadece 16 yaşındayken İran milli tenis takımının Davis Kupası’nı kazanmasını sağlamış. Daha sonra İran devrimi sırasında Tenis de pek çok spor gibi ülkede yasaklanınca 3 sene boyunca tavla oyuncusu olarak turnuvalarda yer almış, ama tenis hasreti sonunda onu ülkesinden bile kaçırmaya teşvik etmiş. Tüm maddi birikimini kullanarak sırf tenise devam etmek için Fransa’ya geçen Bahrami burada da yeteneğiyle ve kendine has tarzıyla kısa sürede parlamış. French Open dahil pek çok ciddi turnuvada yer almasına rağmen bu turnuvalarda ya oyunu şova dönüştürmeye çalıştığı ya da oyun fazla kolay geldiğinden dolayı sıkıldığı için pek çok sefer ilk turlarda elenmiş. Yine de kendisi tüm bunlara rağmen “eğlenceli bir oyunun” kazanmaktan daha önemli olduğunu düşündüğü ve kendisinin seyircilerin en çok eğlendiği oyuncu olduğuna inandığı için bu yaptıklarından pek pişman değil.

Nitekim bu şovu onu daha da ileriye taşımış, öyle ki çektiği ilgiden dolayı ATP turnuvalarına sadece katılması için bile tarihte para ödenen ilk ve tek oyuncu olmuş.

Ne acıdır ki Mansour Bahrami bu eğlenceli ve dikkat çekici oyun tarzının sebebini de acıklı denebilecek bir şekilde veriyor. Çocukluğunda tenis oynamak isterken çektiklerini ve yediği dayakları hatırlayan Bahrami, buna rağmen tenisten ne kadar çok zevk aldığını hatırlıyor, biliyor, ve “Beni seyreden herkesin bu spordan benim aldığım kadar keyif almasını istiyorum.” diyor.

Bugün 56 yaşında olmasına rağmen hala tenis kariyerini sürdüren Bahrami hala yılın 40’tan fazla haftasını tenis turnuva ve gösterilerinde geçiriyor, eşsiz oyun tarzını ve mizahını dünyanın dört bir yanıyla paylaşıyor. 2006 yılında çıkan “Le Court Des Miracles” isimli otobiyografisinin yanısıra hayatından kesitler sunan “The Man Behind the Mustache” isimli bir DVD’si de bulunmakta.

Kaynak: Dergiweb.com

Yorumlar en çok beğenilenlere göre sıralanır.
where to buy white mountaineering adidas eqt boost 93 17 white mountaineering x adidas eqt 93 17 boost adidas eqt support adv triple black adidas eqt support adv sub green new adidas eqt adv support will release classic green accented color scheme adidas eqt support adv triple black turbo red adidas eqt support adv triple black releases summer adidas eqt support adv triple black available now adidas eqt support adv sub green available now adidas eqt support adv black turbo red adidas eqt support turbo pack adidas eqt adidas debuts springsummer 2017 eqt collection due january 26th adidas eqt adidas originals eqt black pack adidas eqt support black pack adidas originals eqt black pack adidas adds a new boost sole to the eqt support 9317 adidas eqt support 9317 blackpink adidas eqt support adv cool grey
adidas eqt adv support sub green now available new adidas eqt adv support will release classic green accented color scheme adidas eqt support adv core black sub green vintage adidas eqt support adv triple black turbo red adidas eqt support adv triple black available now adidas eqt support adv triple black adidas eqt support adv clear brown white adidas eqt support adv grey burnt orange adidas eqt support ultra boost february 2017 colorways adidas eqt support 93 17 adidas eqt support 9317 adidas eqt boost 93 17 white turbo red where to buy the adidas eqt support 9317 turbo red adidas eqt support 9317 white turbo red adidas eqt support adv adidas eqt support adv turbo red adidas eqt 93 17 boost turbo red release info adidas eqt support 93 turbo red adidas eqt support 9317 turbo red adidas eqt support 9317 white turbo red new images