billionaire boys club adidas nmd hu trail cotton candy billionare boys club adidas nmd human race tr release date pharrell adidas nmd human race trail cotton candy pharrell adidas nmd human race release preview march 2018 pharrell adidas nmd hu trail 2018 release dates pharrell adidas nmd hu holi blank canvas release date pharrell adidas nmd hu trail november 2017 release date pharrell adidas nmd human race trail black equality march 2018 release pharrell x adidas nmd hu trail equality release date pharrell x adidas nmd human race tangerine pharrell x adidas nmd human race tangerine more images pharrell adidas nmd human race tangerine orange pharrell x adidas nmd human race tangerine pharrell x adidas nmd hu human race tangerine pharrell x adidas nmd human race tangerine pharrell x adidas nmd human race scarlet usa retailer list pharrell adidas nmd human race pharrell changes adidas nmd human race collaboration black adidas nmd human race pharrell shows yeezy season 4 light blue adidas nmd human race
Facebook’un Duvarlarını Hisse Karşılığı Boyadı, Dolar Milyoneri Oldu!

Facebook’un ilk binasının duvarlarını para yerine hisse karşılığında boyayan bir graffiti sanatçısı David Choe. Kendisi herhangi bir sanatçının yaptığı en iyi alışverişe imza attı. Niye mi? Choe’nun elindeki hisseler halka arzın ardından 200 milyon dolar edecek.

Choe ile bitmiyor. Facebook’un halka arzı sayesinde yeni milyonerler, milyarderlerimiz olacak. Bu zenginlerin bazıları ünlü, bazılarını ise yeni yeni tanıyoruz. Mark Zuckerberg’ün New York’lu bir dişçi olan babasının da 2 milyon Facebook hissesi bulunuyor mesela. Kendisi artık (kelimenin tam anlamıyla) kimsenin ağız kokusunu çekmek zorunda değil.

Zuckerberg’ün Harvard’dan oda arkadaşı Dustin Moskovitz’in de 133.8 milyon hissesi bulunuyor. “Bana arkadaşını söyle, sana ne kadar zengin olacağını söyleyeyim” ne kadar doğru bir atasözüymüş meğer.

Facebook’un ilk yıllarında şirketin 250 çalışanına değerli hisse opsiyonları verdiği biliniyor. Hisse sahipleri arasında Zuckerberg’ün ezeli düşmanları Tyler ve Cameron Winklevoss kardeşler dahi bulunuyor. Mark’ı fikirlerini çalmakla suçlayan ve bu uğurda mahkemelerde yatıp kalkan ikizlerin de şirkette 1.2 milyon hissesi var.

Neyse asıl konumuz olan Choe’ya geri dönelim. Choe 2005 yılında Facebook’un Palo Alto’daki ilk ofisinin duvarlarını boyamak üzere o zamanki Facebook Başkanı Sean Parker tarafından davet edildi. Parker Choe’ya ödeme için nakit para veya aynı değerdeki hisse senedi arasında seçim yapmasını teklif etti.

Choe, Facebook fikrini “saçma ve anlamsız” bulmasına rağmen hisseleri seçti.