İnternet Hızında Işık Hızının %99.7′sine Ulaşıldı

Türkiye fiber internet teknolojisine yavaş yavaş alışmaya başlarken, İngiltere’de araştırmacılar ışık hızında internet için yola çıktıkları çalışmalarında sonuca varmak üzereler. Yapılan çalışmalar sonucunda ışığın %99.7′si hızında fibet internet bağlantısına ulaşıldı.

Evrensel hız limiti olarak kabul edilen ışık hızının saniyede 299,792,458 metre veya 186,282 mil olarak hesaplanıyor. İngiltere’de yapılan çalışmalarda ise saniyede 73.7 terabit dosya transferine ulaşılmış. Bir başka deyişle halihazırda var olan en hızlı internetten 1000 kat daha hızlı.

Ancak ulaşılan bu hızlı internetin şehir şebekelerine entegre edilmesi pek mümkün görülmüyor zira şimdiki kullanılan cam ham maddeli bağlantılardan oldukça farklı bir sistem ile çalışıyor ki zaten bu farklı sistem sayesinde 1000 kat hızlı bağlantıya ulaşılıyor.

Ancak araştırmacıların bulduğu bu yeni teknolojinin veri merkezlerinde veya süper bilgisayarlarda kullanılabileceği belirtiliyor. Bunun yanında devlet kuruluşlarına ait kapalı devre sistemler de bu bağlantıdan faydalanılabilir.

Peki ışık hızının %99.7′sine ulaşmayı başaran bu bağlantının sırrı ne? Basit bir şekilde anlatacak olursak, şimdiki kullanılan teknolojide fiber bağlantı cam üzerinden sağlanıyor ki cam havaya göre ışığın hızını %31 oranında azaltıyor. Bu engeli ortadan kaldırmak isteyen University of Southampton’lı araştırmacılar neredeyse tamamı havadan oluşan boş bir taşıma aracı oluşturmayı başarmışlar.

Bakalım ışık hızının %99.7′sine ulaşmayı başaran bu yeni internet teknolojisi hangi alanlarda kullanılacak? Biz Türk halkı olarak yine de fazla ümitlenmeyip standart 3 MBit’lik adil kullanım kotalı internetimizle yetinmeyi öğrensek daha iyi olacak gibi gözüküyor. Fazla umutlanmanın da alemi yok!

Kaynak: sosyalmedya.co

Yorumlar en çok beğenilenlere göre sıralanır.
where to buy white mountaineering adidas eqt boost 93 17 white mountaineering x adidas eqt 93 17 boost adidas eqt support adv triple black adidas eqt support adv sub green new adidas eqt adv support will release classic green accented color scheme adidas eqt support adv triple black turbo red adidas eqt support adv triple black releases summer adidas eqt support adv triple black available now adidas eqt support adv sub green available now adidas eqt support adv black turbo red adidas eqt support turbo pack adidas eqt adidas debuts springsummer 2017 eqt collection due january 26th adidas eqt adidas originals eqt black pack adidas eqt support black pack adidas originals eqt black pack adidas adds a new boost sole to the eqt support 9317 adidas eqt support 9317 blackpink adidas eqt support adv cool grey
adidas eqt adv support sub green now available new adidas eqt adv support will release classic green accented color scheme adidas eqt support adv core black sub green vintage adidas eqt support adv triple black turbo red adidas eqt support adv triple black available now adidas eqt support adv triple black adidas eqt support adv clear brown white adidas eqt support adv grey burnt orange adidas eqt support ultra boost february 2017 colorways adidas eqt support 93 17 adidas eqt support 9317 adidas eqt boost 93 17 white turbo red where to buy the adidas eqt support 9317 turbo red adidas eqt support 9317 white turbo red adidas eqt support adv adidas eqt support adv turbo red adidas eqt 93 17 boost turbo red release info adidas eqt support 93 turbo red adidas eqt support 9317 turbo red adidas eqt support 9317 white turbo red new images