Ron Mueck’in Olağanüstü İnsan Heykelleri

Ron Mueck, Londra’da yaşayan bir hiper-realist heykeltıraş. Avustralya – Melbourne doğumludur. Ailesi oyuncak yapımcısı olan Mueck, David Bowie’nin de rol aldığı bir fantastik film olan “Laybrinth” gibi filmlerin özel efektlerini yapmadan önce, 15 yıl boyunca çocuklar için yapılan TV şovlarında çalışmıştır.

1990′lı yıllarda bir gün aşırı derecede gerçekçi bir şey yapması konusunda görevlendirilir. Bu gerçeklik etkisini hangi materyal ile elde edebileceğini düşünmeye başlar. Normalde bu gibi işlerde lâteks kullanılır fakat o, daha sert ve daha kusursuz bir şey arar. Sonunda bir butik dükkânının duvarında mimari bir dekor görür ve bu güzel pembe malzememin ne olduğunu araştırır ve cevabı bulur; fiberglas reçinesi.

Çalışmalarında ki kusursuzluk ve detaylara gösterdiği özen inanılmazdır fakat nefesinizi kesen bu çalışmaların boyutlarıdır.Mueck’i ünlü yapan ve 1997′deki Kraliyet Akademisi fuarında sansasyon yaratan çalışması ölmüş babasının boyutları küçültülmüş çıplak bedeninin heykelidir.

Çalışmaları olağanüstü derecede gerçekçidir fakat boyutları değil. Dedikodu yapan iki küçük kadınla (2005) yada yatakta yatmakta olan devasa boyuttaki bir kadınla (2005) yüz yüze olmak muhteşem bir deneyim olmalı. 4,5 metrelik çömelmiş çocuk heykeli Londra – Millenium Dome’daki ve Venedik Bienalindeki en başarılı çalışmalarından birisidir. Sanatçının heykelleri gittikçe daha da küçülmekte yada devasa boyutlara doğru büyümektedir fakat asla gerçek ölçülerinde değillerdir.

Yorumlar en çok beğenilenlere göre sıralanır.
adidas originals eqt support xeno pack adidas eqt support xeno pack eqt support 93 eqt support adv adidas eqt support xeno pack launches next month adidas eqt support xeno pack adidas originals eqt support xeno pack adidas originals eqt support xeno pack adidas eqt support adv core black adidas eqt support adv grey core black adidas eqt support adv 91 16 greycore black adidas eqt support adv 91 16 greycore black adidas eqt support adv greycore black adidas eqt support adv royal blue adidas eqt support adv royal blue adidas eqt support black pack adidas eqt adv pk pack adidas eqt turbo red collection adidas eqt support refined white turbo red adidas eqt running support 93 turbo red adidas eqt support 9317 white turbo red adidas eqt turbo red collection