Yıl 1983. Steve Jobs ile Bill Gates Karşı Karşıya.Macintosh Randevu Oyununda!

Aşağıda izleyeceğiniz video teknoloji dünyası açısından oldukça önemli ve ilginç. 20 yüzyılda yetişmiş iki deha, Steve Jobs ile Bill Gates’in 29 yıl önceki ilişkileri birçok kişinin hayal ettiğinden oldukça farklı. Steve Jobs biyografisini yazan Walter Isaacson’un kelimeleriyle anlatmak gerekirse; “Jobs o sıralar kraldı, Gates ise saray adamıydı. 1984’te Apple 1.5 milyar dolarlık yıllık satış yapacaktı, Microsoft ise sadece 100 milyon dolarlık.”

Yıl 1983, sahne için yaratılmış olan Steve Jobs, “Macintosh Yazılımı Randevu Oyunu” adında bir etkinliği yönetiyor. Yazılımcılar Jobs’ı Macintosh’a olan bağlılıklarıyla etkilemeye çalışıyor. Jobs gerçekten kral gibi. Oyunun yarışmacılarından olan Bill Gates ise Macintosh için yazılım yazan birçok firmadan birinin kurucusu. Ancak kendine güveni, söylediklerini ifade ediş biçimi dehasının pırıltılarını yansıtıyor.

Bu videodaki etkinliği izleyen yıllarda neler olacağını da hatırlatalım:

Steve Jobs Microsoft Excel’in tüm kullanım haklarını iki yıllığına sadece Macintosh’a vermesi konusunda Gates’i ikna edecek. Ve 2 yılın sonunda Jobs’ın korktuğu şey başına gelecek. Microsoft Macintosh’un grafik kullanıcı arayüzünü kopyalayıp kendi versiyonunu üretme kararı alacak. Yani Windows’u.

Steve Jobs çıldıracak, ancak yasal olarak Microsoft’un haklı olduğunu yıllar süren davalar ispat edecek.

Steve Jobs Apple’dan kovulduktan sonra NEXT’i kuracak. Jobs, bir dev haline gelen Bill Gates’e gidip birlikte çalışmayı istediği zaman ise Microsoft kurucusu oldukça acımasızca onu geri çevirecek. NEXT için uygulama yazacak diğer firmaları da vazgeçirmek için elinden geleni yapacak.

Yorumlar en çok beğenilenlere göre sıralanır.
adidas originals eqt support xeno pack adidas eqt support xeno pack eqt support 93 eqt support adv adidas eqt support xeno pack launches next month adidas eqt support xeno pack adidas originals eqt support xeno pack adidas originals eqt support xeno pack adidas eqt support adv core black adidas eqt support adv grey core black adidas eqt support adv 91 16 greycore black adidas eqt support adv 91 16 greycore black adidas eqt support adv greycore black adidas eqt support adv royal blue adidas eqt support adv royal blue adidas eqt support black pack adidas eqt adv pk pack adidas eqt turbo red collection adidas eqt support refined white turbo red adidas eqt running support 93 turbo red adidas eqt support 9317 white turbo red adidas eqt turbo red collection